Aurinkolahti-Seura palkitsi

Palkitut.

Palkitut Esko Wilamo ja Raimo Hintsala.

Yhdistyksen vuosikokouksessa hallitus luovutti seuran standaarin Raimo Hintsalalle ja Esko Wilamolle kiitoksena pitkäaikaisesta työstä Aurinkolahden turvallisuuden hyväksi. Kumpikin on paneutunut alueen ongelmien poistamiseen ja kirjelmöinyt kaupungin suuntaan muun muassa uimaranta-alueen kesäisen jätehuollon puutteista sekä rannan vedenalaisista vaarallisista kivistä.

Vuosi sitten vuosikokouksen teemana oli, tarvitaanko enää Aurinkolahti-Seuraa. Nyt kun yhdistyksen 13. toimintavuosi oli alullaan, seuran hallitus joutui uudelleen saman kysymyksen eteen. Jäsenten osallistumisaktiivisuus oli siinä määrin alhainen, että yhdistyskokoukselle esitettiin yhdistyksen purkamista.

Käydyn keskustelun jälkeen yhdistyskokous päätti lähes yksimielisesti, että yhdistys puretaan hallituksen esityksen mukaisesti. Sääntöjen mukaan päätös vaatii vielä toisen käsittelyn, joka tapahtuu yhdistyksen ylimääräisessä kokouksessa 2.5.2019.