Kaupunginosavaakunat

Vuosaaren Lions Club, Vuosaari-Seura, Vuosaari-Säätiö ja Vuosaaren seurakunta järjestivät aikoinaan suunnittelukilpailun, jonka voitti tämä graafikko Pekka Martinin ehdotus. Onnistuneena pidetty vaakuna on myös merkitty Suomen Heraldisen Seuran vaakunarekisteriin.

Vuosaaren Lions Club, Vuosaari-Seura, Vuosaari-Säätiö ja Vuosaaren seurakunta järjestivät aikoinaan suunnittelukilpailun, jonka voitti tämä graafikko Pekka Martinin ehdotus. Onnistuneena pidetty vaakuna on myös merkitty Suomen Heraldisen Seuran vaakunarekisteriin.

Lauantain 29.1.2022 Hesarissa oli mielenkiintoinen artikkeli tamperelaisesta Arttu Rintasesta, joka oli harrastuksenaan piirtänyt syksyn aikana Helsingin kaupunginosille kaikkiaan 61 vaakunaa. Niiden joukossa oli myös ehdotus Vuosaaren vaakunaksi.

Tekijä kertoo vierailleensa Helsingissä ikään kuin turistina. Olisi kannattanut vierailla myös Vuosaaressa, hän olisi varmaan saanut vihjeitä saaremme historiasta. Tietämys saattaisi näkyä myös vaakunaehdotuksessa. Sen pysty telaketjukuvio muistuttaa lähinnä Sasekan entisen elementtitehtaan hiekankuljetuslaitteiston osaa.

Miksi ei aiempi, kaunis ankkuri-keltavuokkokuvio kelvannut suunnittelijalle? Alueen historiasta olisi varmaan saanut vihjeitä muinaisen suojaisan ankkurointipaikan tärkeydestä.  Ja olisihan harvinainen keltavuokkommekin ansainnut päästä hänen suunnittelemaansa vaakunaan.

Vuosaarelaisuudesta ylpeänä kannan aina ankkurimerkkiä silloin, kun takissani ei toisia merkkejä ole tarvis käyttää.

Unto Palminkoski