Kansien väliin taltioitu Marttojen historia sivuaa myös Vuosaaren historiaa

Edessä vasemmalla kirja kädessään Marttojen puheenjohtaja Maire Karttunen ja oikealla sihteeri Sirkka Rinne. Keskellä taustatyössä myös mukana ollut entinen puheenjohtaja Lili Järvinen.

Edessä vasemmalla kirja kädessään Marttojen puheenjohtaja Maire Karttunen ja oikealla sihteeri Sirkka Rinne. Keskellä taustatyössä myös mukana ollut entinen puheenjohtaja Lili Järvinen.

Vuosaaren vanhin suomenkielinen yhdistys, Vuosaaren Marttayhdistys – myöhemmin Vuosaaren Martat – perustettiin 5.3.1953. Yhdistyksen historia tallennettiin 70-vuotisjuhlavuoden kunniaksi kirjan kansien väliin. Koska kyseessä on varsin aktiivisesti toiminut yhdistys, on tapahtumia ja toimintaa vuosien varrella riittänyt. Niinpä historiikistakin tuli peräti 188-sivuinen komea värikuvateos.

Ajatus Vuosaaren Marttojen toiminnan kirjaamiseksi ylös syntyi jo vuonna 2018, ja kirjan kasaaminen aloitettiin seuraavana vuonna. Päävastuun kirjoittamisesta ottivat Marttojen sihteeri Sirkka Rinne ja puheenjohtaja Maire Karttunen historiikkityöryhmä tukenaan.

Nykyisin 64-henkisen yhdistyksen historian kokoaminen kansien väliin vaati pitkän ja perusteellisen taustatyön. Kirjan tekijät kävivät läpi pöytäkirjoja, päiväkirjoja, lehtileikkeitä, arkistoja ja valokuvia. Keskeisesti ovat esillä myös Vuosaari-lehdistä kerätyt uutiset ja tapahtumat.

Tärkeässä osassa olivat myös haastattelut, joiden kohteina olivat yhdistyksen entiset jäsenet. Kirjaa tehtäessä päästiin haastattelemaan esimerkiksi haastatteluhetkellä 99-vuotiasta Anni Vuorta, joka oli tuolloin viimeinen elossa ollut seuran perustajajäsen.

Maire Karttunen, Sirkka Rinne:
Yhdessä tekemisen iloa
– Vuosaaren Martat 70 vuotta.
Kustantaja: Libris Media 2023.
Sivumäärä: 188 sivua.

Maire Karttunen,
Sirkka Rinne:
Yhdessä tekemisen iloa
– Vuosaaren Martat 70 vuotta.
Kustantaja: Libris Media 2023.
Sivumäärä: 188 sivua.

Marttojen historiikki ei ole ainoastaan Martta-liikkeen ja yhdistyksen oman toiminnan ja tekemisten kertaamista. Aktiivinen yhdistys on 70 vuoden aikana ollut mukana lukemattomissa Nordsjön kylän ja Vuosaaren lähiön tapahtumissa niin omaksi kuin ympäröivän yhteisönsä iloksi ja hyödyksi. Näistäkin tapahtumista ja juhlista kirjassa kerrotaan.

Vuosaaren Marttojen 70-vuotishistoriikki täydentää hienosti omalta osaltaan Vuosaaren jo aiemmin talteen kirjattua historiaa. Kirjan runsas kuvitus valaisee hyvin eri vuosikymmenten ajankuvaa.

Vuosaaren Marttojen jäsenet ja toimijat ovat vuosikymmenten vieriessä vaihtuneet. Aktiivisuuttaan ja vireyttään yhdistys ei ole kuitenkaan menettänyt. Siitäkin tämä kunnianhimoisesti tehty kirja kertoo.

Kirjaa voi ostaa 25 euron hintaan puheenjohtaja Maire Karttuselta, p. 050 560 5233 tai sähköposti vuosaarenmartat@gmail.com