Stadivaarirock oli Vuosaaren oma Woodstock!

Kuulijoita Stadivaarirockissa.

Rastilan kartanon pihamaa täyttyi tuhansista 1060-luvun musiikin ystävistä. Kuva: Antti Honkanen

Back to Sixties -yhdistyksen lauantaina 10.8. järjestämä Stadivaarirock-konsertti Rastilan kartanon pihapiirissä veti puistoon ehkä noin 1 500–2 000 kuulijaa nauttimaan 1960-luvun musiikista. Kartanon terassilla esiintyivät 60-luvun suosikkibändit Topmost, The First, The Esquires & Jussi Raittinen sekä The Sounds. Konsertin juonsi Markku ”Mape” Veijalainen.

– Todella suuri yleisömäärä yllätti meidät järjestäjät, 60-luvun musiikilla on todistetusti vankka kuulijakunta. Olemme varautuneet tekemään saman ensi vuonna uudelleen ja paremmin huomioiden yleisön tarpeet, Back to Sixties -yhdistyksen puheenjohtaja Kati Borg-Penttilä kertoi.

Back to Sixties edistämisyhdistys ry on perustettu 1992. Se koostuu 60-luvulla esiintyneistä muusikoista. Sen nykyisen puheenjohtaja Kati Borg-Penttilän idea oli tuoda kymmenettä kertaa järjestetty tapahtuma ensimmäistä kertaa Vuosaareen. Kati Borg-Penttilä muistetaan Ernos-yhtyeestä.  Back to Sixties -yhdistykseen kuuluvat bändit julkaisevat syksyllä yhteisen lp:n Savoyssa järjestettävän konsertin yhteydessä. Onpa levyllä mukana myös oululainen huippubändi Express sekä Danny, joka on yhdistyksen jäsen Islanders-kytköksensä kautta.

Alla olevan gallerian kuvat: Aki Schadewitz