Itä-Helsingin Taideseuran 44. vuosinäyttely Vuotalolla

Linda Roschier tarkastelee Raisa Marjut Salosen työtä ”Taiteilijan eväät”.

Linda Roschier tarkastelee Raisa Marjut Salosen työtä ”Taiteilijan eväät”.

Itä-Helsingin Taideseuran 44. vuosinäyttely on esillä Vuotalon galleriassa 25.11. asti. Tämänkertaisen näyttelyn teema on valo, ja sen pohjalta taiteilija Linda Roschier kuratoi ja suunnitteli näyttelyn. Hän kertoi, miten seuran jäsenten tarjolle tuomista yli sadasta teoksesta valon ilmentyminen oli ensisijainen valintaperuste, monen muuten ansiokkaan työn ohitse. Tarjotuista töistä hän totesi, että niistä olisi voinut koota useammankin valoisan, mutta erilaisen näyttelykokonaisuuden. Valo on hyvin moniselitteinen ilmiö. Tällä kertaa esillä on 42 teosta 35 tekijältä – ison ryhmän yhteisnäyttely on aina oma haasteensa kuraattorille, saada erilaisuudesta yhtenäinen tarina.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen…

Justiina Westerisen kunniamaininnalla palkittu työ ”Vappukävelyllä”.

Justiina Westerisen kunniamaininnalla palkittu työ ”Vappukävelyllä”.

Kritiikki-illassa läsnä olleet tekijät kertoivat oman tarinansa töidensä synnystä ja aiheesta. He saivat Linda Roschierilta henkilökohtaista palautetta ja kannustusta jatkotyöskentelyyn. Seuran perinne on myös kolmen tekijän palkitseminen kunniamaininnalla, jonka saajiksi Linda Roschier valitsi Justiina Westerisen, Pulmu Holmbergin ja Riitta Flinckin. Valitut teokset olivat omaperäisiä ja kertoivat mielenkiintoisia tarinoita.

Teksti ja kuvat: Maila Niskanen-Kopio