Viikkari-naisten kakkosjoukkue ponnistaa Nelosesta ylöspäin

FC Viikinkien naisten kakkosjoukkue.
FC Viikinkeihin perustettiin tänä vuonna uusi naisten jalkapallojoukkue. Joukkueen perustamisen yhteydessä seuraan saatiin noin 20 uutta jäsentä.

– Olemme harjoitelleet kerran viikossa helmikuusta lähtien. Porukan aktiivisuus ja asenne ovat olleet hyvällä tasolla ja harjoituksissa on ollut mukana joka kerta 10–19 pelaajaa, joukkueen vastuuvalmentaja Rami Numminen kertoo.

Rami Numminen ja Kaukamo.

Joukkueen valmentaja Rami Numminen ja huoltaja Kai Kaukamo.

FC Viikingit/2 -joukkueen harjoitukset ovat olleet avoimet myös kaikille seuran C- ja B-tytöille sekä naisten Kakkosessa pelaaville edustuksen naisille. B-tytöt joutuivat luopumaan pelaajapulan takia omasta sarjastaan, mutta paikka heillekin löytyi uudesta naisjoukkueesta.

– Tarkoitus onkin saada yhteistyö käyntiin seuran eri tyttö- ja naisjoukkueiden välillä, Rami Numminen kertoo.

FC Viikingit/2 -joukkueen kausi Nelosessa on käynnistynyt hyvin, ja joukkue keikkuu lohkonsa kärkipaikoilla. Kahdeksan ottelun jälkeen kasassa oli viisi voittoa, yksi tasapeli sekä kaksi tappiota. Lohkon sarjataulukkoon pääsee tästä linkistä.