Karateharjoittelua koronan varjossa

Online-harjoittelussa jokainen harjoittelija saa käytännössä yksityisopetusta, koska näkee erittäin selvästi, mitä valmentaja kulloinkin haluaa tuoda esiin.

Online-harjoittelussa jokainen harjoittelija saa käytännössä yksityisopetusta, koska näkee erittäin selvästi, mitä valmentaja kulloinkin haluaa tuoda esiin.

Helsingin Shukokai Karate ry on perustettu vuonna 1987 ja on toiminut Vuosaaren Urheilutalolla perustamisestaan lähtien. Seura pyörii täysin vapaaehtoisvoimin ilman palkattuja henkilöitä. Koronan aiheuttaman tilanteen vuoksi seuran harjoitustilat Vuosaaren Urheilutalolla suljettiin maaliskuun puolivälissä hallituksen ohjeistuksen mukaisesti.

Seuran toimesta alettiin välittömästi valmistella korvaavia toimenpiteitä harjoittelun jatkamiseksi. Näihin kuului online-videojärjestelmän käyttöönottoa, kamera- ja mikrofonihankintoja sekä Zoom-online-harjoitusten aloittamisen valmistelua. Näillä toimenpiteillä haluttiin luoda mahdollisuus kattavaan online-video-harjoitteluun, mikäli koronan aiheuttamat poikkeustoimet jatkuisivat pidempään.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen…

Korona-aika toi harjoituksiin mukaan videoharjoittelun.

Korona-aika toi harjoituksiin mukaan videoharjoittelun.

Jäsenille avattiin pääsy alustaviin videomateriaaleihin Vimeo-järjestelmässä jo 21.3.2020 ja laajempi online-videokirjasto avattiin kaikille jäsenille huhtikuun 1. päivä. Tällä hetkellä jäsenmaksuun sisältyvää online-materiaalia on jo reilut 100 erilaista videota kattaen karaten harjoittelun kaikki osa-alueet. Näin seuran jäsenet voivat harjoitella omatoimisesti, mikäli syystä tai toisesta he eivät pääse paikalle harjoituksiin.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen…

Valmentaja voi kommunikoida harjoittelijan kanssa interaktiivisesti.

Valmentaja voi kommunikoida harjoittelijan kanssa interaktiivisesti.

Suomen Shukokai Karateliiton joka perjantaiset online-harjoitukset aloitettiin kaikille jäsenille 10.4., ja Helsingin seuran omat keskiviikon online-harjoitukset aloitettiin 15.4. Online-harjoittelu on erittäin mielekästä ja jokainen harjoittelija saa käytännössä yksityisopetusta, koska näkee erittäin selvästi, mitä valmentaja kulloinkin haluaa tuoda esiin. Lisäksi valmentaja voi seurata jokaisen harjoittelijan tekemistä vuorotellen ja kommunikoida interaktiivisesti heidän kanssaan.

Helsingin Shukokai Karate reagoi nopeimmalla mahdollisella tavalla haastavassa tilanteessa aikaa ja kuluja säästämättä, jotta se pystyi tarjoamaan jäsenilleen mahdollisuuden harjoittelun jatkumiseen online-harjoittelun sekä omaehtoisen videoharjoittelun avulla. Ulkoharjoittelu aloitettiin heti 1.6. rajoitusten näin mahdollistaessa ja sisäharjoittelu 8.6. Vuosaaren Urheilutalolla. Tällä hetkellä harjoitukset Vuosaaren Urheilutalolla jatkuvat normaalisti, kuitenkin korostetulla terveyden huomioinnilla THL:n ohjeistuksen mukaisesti.

Helsingin Shukokai Karaten suositut alkeiskurssit ovat jälleen alkaneet (17.8.) maanantaisin ja keskiviikkoisin Vuosaaren Urheilutalolla. Lisätietoja saa osoitteesta www.shukokai.fi/helsinki ja ilmoittautuminen shukokai-helsinki.myclub.fi/flow/events/public