Itä-Helsingin Taideseura Vuotalossa

Kritiikki-illassa juryttäjä Matti Sääski antoi henkilökohtaista palautetta paikalla olleille tekijöille. Kuva: Riitta Astikainen

Kritiikki-illassa juryttäjä Matti Sääski antoi henkilökohtaista palautetta paikalla olleille tekijöille. Kuva: Riitta Astikainen

Itä-Helsingin Taideseuran 42. vuosinäyttely avautui Vuotalossa (Mosaiikkitori 2) ja on auki 18.9. asti. Näyttelyn juryttäjänä toimi taiteilija Matti Sääski, joka ammattitaidollaan onnistui rakentamaan ryhmänäyttelystä yhtenäisen ja mielenkiintoisen kokonaisuuden. Avajaiset lähetettiin virtuaalisina ja löytyvät nyt seuran kotisivuilta www.ihts.fi. Tässä muodossa näyttely – kuten vastaava viimevuotinenkin – löytää paljon suuremman katselijajoukon, vaikka yhteinen avajaiskokemus puuttuikin.

Esillä olevat 62 teosta 30 tekijältä tuovat hyvin esiin jäsenten monipuolisen tekemisen. He ovat työskennelleet kotona, ulkona luonnossa, työhuoneilla ja seuran kursseilla. Kurssit alkavat taas 13.9. Saseka-talolla ja jäsenet voivat jatkaa taideharrastusta erilaisten tekniikoiden parissa taitavien opettajien ohjauksella.

Teksti: Maila Niskanen-Kopio