Presidentti Martti Ahtisaari Vuosaaressa

Ensimmäinen metrojuna Vuosaareen toi presidenttiparin lisäksi mukanaan muitakin arvovaltaisia vieraita, kuten kaupunginjohtaja Eva-Riitta Siitosen (vasemmalla) ja liikenneministeri Matti Auran (presidentin takana). Matkan varrella kuoro- ja orkesterimusiikkia oli tarjolla muillakin asemilla kuin Vuosaaren metroasemalla, joka pullisteli väkeä.

Ensimmäinen metrojuna Vuosaareen toi presidenttiparin lisäksi mukanaan muitakin arvovaltaisia vieraita, kuten kaupunginjohtaja Eva-Riitta Siitosen (vasemmalla) ja liikenneministeri Matti Auran (presidentin takana). Matkan varrella kuoro- ja orkesterimusiikkia oli tarjolla muillakin asemilla kuin Vuosaaren metroasemalla, joka pullisteli väkeä.

16.10.2023 kuollut Suomen kymmenes presidentti Martti Ahtisaari vieraili Vuosaaressa niin presidenttiaikanaan kuin sen jälkeenkin. Oheen on koottu Vuosaari-lehden arkistoista kuvia Martti ja Eeva Ahtisaaren vierailuista Vuosaareen. Ahtisaaren hautajaiset järjestetään Helsingissä perjantaina 10.11.2023.

Ensimmäinen metrojuna on saapunut Vuosaareen 31.8.1998. Vieraita ja ensimmäistä metrojunaa olivat vastassa muun muassa Vuosaari-Seuran silloinen puheenjohtaja Kerttu Vainio (vasemmalla) ja Vuosaaren seurakunnan kirkkoherra Seppo Tirkkonen, joka kättelee Eeva Ahtisaarta.

Ensimmäinen metrojuna on saapunut Vuosaareen 31.8.1998. Vieraita ja ensimmäistä metrojunaa olivat vastassa muun muassa Vuosaari-Seuran silloinen puheenjohtaja Kerttu Vainio (vasemmalla) ja Vuosaaren seurakunnan kirkkoherra Seppo Tirkkonen, joka kättelee Eeva Ahtisaarta.

Ahtisaaret tutustuivat elokuun 1998 Vuosaaren käynnillään myös Vuosaaren työttömien toimintaan ja tiloihin. Toimintaa kuvassa esittelemässä Juhani Pyhäluoto Meri-Vuosaaren Työttömistä.

Ahtisaaret tutustuivat elokuun 1998 Vuosaaren käynnillään myös Vuosaaren työttömien toimintaan ja tiloihin. Toimintaa kuvassa esittelemässä Juhani Pyhäluoto Meri-Vuosaaren Työttömistä.

Ahtisaaren tutustuivat ”maakuntamatkallaan” 31.8.1998 esimerkiksi Vuosaaren satamaan, kauppakeskus Columbukseen, avajaisiaan viettäneeseen palvelukeskus Albatrossiin, monitoimitalo Rastikseen, Meri-Rastilan ala-asteeseen ja Vuosaaren lähiöasemaan. Presidenttiparille lähiöprojektin sisältöä lähiöasemalla esittelee kuvassa Helsingin kaupungin kiinteistöviraston päällikkö Olavi Louko.

Ahtisaaren tutustuivat ”maakuntamatkallaan” 31.8.1998 esimerkiksi Vuosaaren satamaan, kauppakeskus Columbukseen, avajaisiaan viettäneeseen palvelukeskus Albatrossiin, monitoimitalo Rastikseen, Meri-Rastilan ala-asteeseen ja Vuosaaren lähiöasemaan. Presidenttiparille lähiöprojektin sisältöä lähiöasemalla esittelee kuvassa Helsingin kaupungin kiinteistöviraston päällikkö Olavi Louko.

Presidenttipari kävi 31.8.1998 tapaamassa myös Meri-Rastilan ala-asteen ja kuvan Nordsjö Rastiksen oppilaita.

Presidenttipari kävi 31.8.1998 tapaamassa myös Meri-Rastilan ala-asteen ja kuvan Nordsjö Rastiksen oppilaita.

Vuoden 2012 vierailu Vuosaaressa

Suomen kymmenes presidentti Martti Ahtisaari. Norjan Nobel-komitea palkitsi Martti Ahtisaaren Nobelin rauhanpalkinnolla vuonna 2008. Kuvassa hän vierailee vaimonsa Eeva Ahtisaaren kanssa Rastiksen koululla vuonna 2012.

Suomen kymmenes presidentti Martti Ahtisaari. Norjan Nobel-komitea palkitsi Martti Ahtisaaren Nobelin rauhanpalkinnolla vuonna 2008. Kuvassa hän vierailee vaimonsa Eeva Ahtisaaren kanssa Rastiksen koululla vuonna 2012.

Martti Ahtisaari vieraili presidenttikautensa jälkeen 8.11.2012 nimeään kantavana Ahtisaari-päivänä Kallahden koulussa ja Nordsjö Lågstadieskolassa palkiten samalla koulujen valitsemat sovitteluoppilaat. Ahtisaari-päivän teemoina kouluissa olivat rauhankasvatus, sovittelutoiminta ja konfliktintorjunta. Kuvassa Martti ja Eeva Ahtisaaren lisäksi Nordsjö lågstadieskolan rehtori Ole Sandbacka ja koulun oppilaita kokoontuneina Rastiksen juhlasaliin sovittelujuhlaan.

Martti Ahtisaari vieraili presidenttikautensa jälkeen 8.11.2012 nimeään kantavana Ahtisaari-päivänä Kallahden koulussa ja Nordsjö Lågstadieskolassa palkiten samalla koulujen valitsemat sovitteluoppilaat. Ahtisaari-päivän teemoina kouluissa olivat rauhankasvatus, sovittelutoiminta ja konfliktintorjunta. Kuvassa Martti ja Eeva Ahtisaaren lisäksi Nordsjö lågstadieskolan rehtori Ole Sandbacka ja koulun oppilaita kokoontuneina Rastiksen juhlasaliin sovittelujuhlaan.