Itä-Helsingin Taideseura pohti tulevaa toimintaa

Torstairyhmän Riitta Astikaisen pop up -näyttelyn teos.

Torstairyhmän Riitta Astikaisen pop up -näyttelyn teos.

Itä-Helsingin Taideseuran Sunnuntaisarjan viimeinen pop up -näyttely pidettiin viime sunnuntaina, jolloin oli Tiistaipajan vuoro esitellä teoksiaan. Heidän käyttämänsä tekniikat ovat vapaavalintaisia.

Maaliskuun pop up-näyttelyissä olivat Viiva ja väri -ryhmä sekä graafikot.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen…

Ann-Christie Fagerströmin akvarelli pop up -näyttelystä.

Ann-Christie Fagerströmin akvarelli pop up -näyttelystä.

Huhtikuun aikana esillä olivat öljy- ja akryylimaalareiden lisäksi akvarellistit, torstaipäivien Uusia kuvakulmia kuvantekemiseen -tekijät ja tiistai-iltojen elävänmallin piirtäjät.

Akvarellia voi käyttää eri tavoin ja ryhmä oli käyttänyt monipuolisesti sekä tekniikoita että aiheita.

Torstairyhmällä käytetyt tekniikat olivat vapaat, mutta hajuttomat, ja esillä olleissa töissä oli käytetty akvarellia, tussia ja öljypastellia.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen…

Anita Puumalan akvarelli pop up -näyttelystä.

Anita Puumalan akvarelli pop up -näyttelystä.

Elävänmallin piirtäjäryhmälle opettaja oli tuonut hiilen ja kynän lisäksi muun muassa pastelliliidut ja värilliset pohjapaperit työskentelyyn mukaan. Seuran puheenjohtaja Saara Seppälä, joka myös itse piirtää ryhmässä, kertoi toista kauttaan työskennelleen opettajan olevan innokas ohjaamaan heitä uusien piirustustapojen pariin. ”Väärällä” kädellä (kuten oikeakätisillä vasemmalla) piirtäminen käynnistää aivoissa aivan erilaisen prosessin ja mallin näkee uudella tavalla. Malli- tai croquis-piirustus on usein tekijöiden mielestä loputtoman haasteellista, eikä siinä voi koskaan tulla valmiiksi, mutta tekijöitä se pikemminkin kannustaa.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen…

Torstairyhmän Riitta Astikaisen pop up -näyttelyn teos.

Torstairyhmän Riitta Astikaisen pop up -näyttelyn teos.

Taideseuran kevätkokouksessa jäsenet kävivät vilkasta ja idearikasta keskustelua tulevista kursseista, näyttelyistä ja muusta toiminnasta. Ehdotukset ja toivomukset olivat mielenkiintoisia ja niiden toteuttamista tutkitaan seuran hallituksessa huolellisesti.

Kuvat ja teksti: Maila Niskanen-Kopio