FC Viikingit sai seurakulttuuritulkin

Liban Ismail on jalkapalloseura FC Viikinkien historian ensimmäinen seurakulttuuritulkki. – Toivottavasti pystyn tukemaan perheitä ja auttamaan heitä saamaan mielekkäitä kokemuksia seuran toiminnasta, Ismail toteaa.

Liban Ismail on jalkapalloseura FC Viikinkien historian ensimmäinen seurakulttuuritulkki. – Toivottavasti pystyn tukemaan perheitä ja auttamaan heitä saamaan mielekkäitä kokemuksia seuran toiminnasta, Ismail toteaa.

Jalkapalloseura FC Viikingit sai historiansa ensimmäisen seurakulttuuritulkin, kun tehtävässä aloitti syyskuun 2022 lopussa Liban Ismail. Seura sai tukea seurakulttuuritulkin palkkaamiseen Suomen opetus- ja kulttuuriministeriöltä.

Seurakulttuuritulkin tehtäviin kuuluu muun muassa auttaa maahan muualta tulleita kotoutumaan ja integroitumaan seuran toimintatapaan ja toimintakulttuuriin. Seurakulttuuritulkin tehtävää Ismail hoitaa oman toimensa ohella, hänen päätyönsä on Vantaan kaupungilla.

– Seurakulttuuritulkilla on mielestäni tärkeä rooli seuran monikulttuurisessa yhteisössä. Toivon, että voi auttaa kaikkia seuran jäseniä tuntemaan olonsa tervetulleiksi ja ymmärretyiksi, Liban Ismail kertoo.

Kulttuuritulkki kannustaa toiminnallaan yhteisöllisyyteen, mahdollistaa vieraista kulttuureista tulevien vanhempien, lasten ja nuorten yhteisen tekemisen kantasuomalaisten kanssa samassa joukkueessa sekä kannustaa maahanmuuttajataustaisia vanhempia osallistumaan vapaaehtoistehtäviin. Yksi Liban Ismailin tavoitteista on saada vieraskielisiä tyttöjä mukaan jalkapallon pariin.

– Harrastin nuorena jalkapalloa ja pelaan sitä edelleen kesäisin ystävieni kanssa. Tunnen Viikingit nuoruudestani, sillä monet ystävistäni ja serkkuni pelasivat seurassa. FC Viikingit on hieno seura, ja toivottavasti pystyn tukemaan perheitä sekä auttamaan heitä saamaan mielekkäitä kokemuksia jalkapallosta ja seuran toiminnasta, Liban Ismail toteaa.

Seurakulttuuritulkin tavoittaa FC Viikinkien toimistolta Mustalahdentie 10:stä tiistaisin kello 16–19 ja perjantaisin puhelimitse kello 16–19.